spitze bleiben - staying on top
Corporate Venturing
in Manufacturing Industries:
Innovation as a Service
 

Spitze bleiben - Staying on the Top

Location:

27. Forum | Zoom | July 1st, 2021 | Status: June 27th, 2021
(kurzfristige Änderungen vorbehalten)

 
Program - July 1st, 2021
Programm - 1. Juli 2021
17:00 Begrüßung

Ulf Leonhard, Leonhard Ventures. Cannobe KG
17:05 Grußwort

Orsolya Szlovenszky, Portugal Ventures
17:10 Sensibilisierung

Johann Hofmann, Maschinenfabrik Reinhausen GmbH: Digitalisierung in der Industrie
17:20 Vorstellung Corporates

Sigrid Rögner, IDS Imaging Development Systems GmbH
Thomas Kostka, Altana AG
Achim Fedyna, Stoba Gruppe
Stephan Schunck, Surteco
Hendrik Hecht, Swisskrono
Thomas Waldmann, Würth
17:45 Vorstellung Regionen

Tanja Flügel, Bayern Innovativ
Norbert Herrmann, Senatsverwaltung für Wirtschaft, Energie und Betriebe Berlin
Sina Ramin Sadegh Nadi, CET TU Dortmund
Ferdinand Mühlhäuser, Founder Institute
Michael Riess, HongKong Trade Development Council
Claudia Wilke, Wissensfabrik – Unternehmen für Deutschland e.V.
Special - USA für Unternehmer aus der DACH-Region: Dr. Peter F. Mayer, Stairs Dillenbeck Finley
18:15 Technology Partner (Elevator Pitches)

Go Xplora
Logical Safety
BestHealth4u
Neurocontrols
18:30 Startups I

Nils Freyberg, Cropfiber GmbH
Alexander Ott, [Tool]Prep UG
Christin John, app-concept.com GmbH
Johannes Stuhler, LR Mobility GmbH
Maria João Maia, Corum Biotech
Rogier Barents, Laevo
Vitor Anbrantes, Graphenest
Philipp Rosengarten, BAB BERLIN AUTOBAU GmbH & Co. KGaA
Torben Müller-Hansen, Hopper Mobility
19:30 Investoren & Experten I

Ralf Bierent, Mazars
Benedikt Rodenstock, Astutia Ventures
Philipp Thurn und Taxis, Constantia New Business GmbH
Bernhard Schindler, SALSUP GmbH
Adina Krausz, Toledo Capital
Michael Drettmann, Transforce Partners GmbH
Hanns-Peter Wiese, VIRETUM CONSULT
Arnas Bräutigam, Startup Detector
20:00 Erfolgsgeschichte

Markus Grüsser, Gesellschaftsbrauerei Viechtach GmbH: Crowdfunding mit Seedmatch
20:10 Startups II

Hans Constin, Constin GmbH
Karsten Falldorf, Sachtleben GmbH
Kirsten Büchler, FORMHAND Automation GmbH
Wolf Drechsel, trolink
Guido Arndt, StromerX
Márcia Pereira, Bandora Systems
20:40 Experten II

Nicolaus von Jacobs, McDermott, Will & Emery
Stefanie Gräfin Stolberg-Wernigerode, Merck Finck
Oliver Breuche, Allianz
Anna Wanderwitz, Blueberry Walnut GmbH
Dina Spitzley, Haus Next
Simon Brakhage, Founders Foundation (Bertelsmann)
Rolf-Dieter Sparing und Pia Hilken, Bonnekamp & Sparing
Ricardo Garcia, Scantrust
21:15 Startups III

Axel Nissel, GermanVolunteers
Wolf Drechsel, trolink
Pascal Schreiber, Regional Hero
Marius Krüger, DEMOCRACY Deutschland e.V.
  Resumee

Ulf Leonhard